Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Nigérie

26. srpna 2007 v 21:35 |  Země světa
NIGÉRIE
Fakta:
Rozloha - 923 770km2
Počet obyvatel - 119 328 000
Hlavní město - Abuja
Další města - Lagos, Ibadan
Nejvyšší bod - Dimlang (2042m)
Hlavní náboženství - islám, křesťanství
Úřední jazyk - angličtina
Měna - naira
Hlavní vývozní položky - ropa, kakao, palmový olej, kaučuk, bavlna, cín
Státní zřízení - vojenský režim
Sousední státy - Niger, Benin, Kamerun + přes Čadské jezero sousedí s Čadem

Obecně

V Nigérii je poměrně velké zahustění obyvatel na kilometru čtverečním. Hlavní vývozní položka je ropa. Díky vývozu této drahé suroviny si Nigérie mohla dovolit postavit velká města, spojená sítí nových silnic. Původní hlavní město byl Lagos. Jenže vládě se zdálo příliš zalidněné, parné a prostě špatné. V sedmdesátých letech se proto rozhodla přesunout hlavní město. Novým hlavním městem se stala Abuja. Od nejstarších dob byla Nigérie díky své poloze na křižovatce Afriky zemí bohatého kulturního dědicrví. Obchodníci ze suchých centrálních oblastí a rudých, vyschlých plání na severu se setkávali s pralesními llidmi, kteří žili podél pobřeží. Vyměňovali si zboží a myšlenky. K nigerijským archeologickým pokladům patří nástroje z doby kamenné a sochy z nockého období. Také moderní Nigérie má velké množství velmi odlišných národů. Žije tu více než 250 etnických skupin, z nichž každá má své zvyky, tradice a jazyky. Vláda a školy používají angličtinu, která byla zavedena v době britské nadvlády. Většina seveřanů je muslinská a většina jižanů křesťanská, ostatní jsou stoupenci různých tradičních náboženství.
Protože je zde tolik kultur bylo tu spousta sporů, občanská válka, korupce i spousta nevysvětlených změn ve vedení a vládě. Tato země má však štěstí v tom, že má mnoho přírodních zdrojů a velmi čilé obyvatelstvo, díky čemuž se dá předpokládat, že se jí v budoucnu bude dařit dobře.

Zeměpis a hospodářství
Přestože téměř polovinu výdělku, který Nigerie získá z těžby a prodeje ropy, dostanou zahraniční společnosti, kteří její ropná pole řídí, stoupá a klesá její bohatství spolu se světovými cenami ropy. Většina jejích ropných zásob leží v bažinatých oblastech dole na jihu u řeky Niger. Peníze, které tímto získají se používají na zlepšení školství, na nákup hnojiv pro zemědělce a rozvoj nových průmyslových odvětví. Dvě největší řeky se jmenují Niger a Benue. Protékají zemí ve tvaru písmene Y, což se projevilo na státním znaku. Na jihu můžeme najít jak deštné pralesy, tak kaučukovníkové a bavlníkové plantáže. Uprostřed země najdeme náhorní plošinu Jos, kde se chovají ovce, kozy i dobytek. Na severovýchodě leží Čadské jezero, které Nigérii odděluje od Čadu.

Lidé a historie

V každém nigerijském městě je rušný trh, na kterém se prodává vše od mýdlového prášku po arašídy, zatímco v pozadí hraje místní populární hudba. Pokud byste chtěli jet autobusem, budete mít štěstí, když se do něj vejdete, a stopnout taxíka je podobné umění.
Ke třem hlavním národům patří Hausové, Jorubové a Ibové. Hausové žijí hlavně na severu, kde farmaří a obchodují. Jorubové na jihozápadě se živí tím, že pracují jako městští dělníci. Ibové z jihovýchodu zaujímají čestná místa ve vládě a v obchodě. Evropané přišli poprvé na pobřeží asi před 500 lety a až do roku 1808 obchodovali s otroky. Pak Britové otroctví zrušili a začali obchodovat s palmovým olejem. Britští obchodníci zabírali stále větší území, až se v roce 1914 stala Nigérie britskou kolonií. Roku 1960 byla vyhlášena nezávislost. To se ale neprojevilo dobře, a vypuklo povstání, které začalo jen jako konflikt mezi tamními etnickými skupinami. V letech 1967 až 1970 probíhala občanská válka ve východní části země, která se pak prohlásila za samostatnou republiku Biafra. V posledních desetiletích ovládá zemi vojenský režim, přestože zde bylo podniknuto několik kroků směrem k demokracii.

Zajímavost
Čin čin. Říká vám to něco? Tak tohle je místní jídlo - malé moučné kuličky ochucené cukrem a kořením. Někdy se do nich přidává zelené nebo růžové potravinářské barvivo. Jsou to oblíbené zákusky při večírcích spolu s palmovým vínem. Mohou se také podávat při svatbách nebo narozeninových oslavách.

Mapy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kenys Kenys | 6. května 2008 v 15:07 | Reagovat

Máš to tu pěkný a mocsi mi pomohl(a) s projektem ,,NIGERIE,, kdybys chtěl(a) a jestli máš ICQ můžeš napsat - 469794819

2 Mety Mety | 21. září 2008 v 19:02 | Reagovat

moc hezký mě si taky pomoch (pomohla) :D

3 Lucka Lucka | 18. prosince 2013 v 20:49 | Reagovat

Obsahově ok a zajímavé informace, ale zelený text na zeleném podkladu je špatně čitelný....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama