Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Citrusy

14. září 2007 v 19:12 |  Mistr v potravinách
A je tu září, a s ním další díl seriálu - citrusy. Citrusové plody jsou velmi zdravé, obsahují totiž hodně vitamínů, hlavně C.

Citron
Nejzákladnějším citrusem, který každý zná, je pochopitelně citron. Z něj se používá kůra, šťáva nebo i plátky dužiny. Používá se do cukroví, koláčů, dortů, koktejlů, polev a spousty dalších věcí. Osobně ale preferuju vodu s citronem, kde mi tento zázračný plod chutná nejvíc ve formě šťávy. Je samozřejmě kyselý, trpký a křiví se po něm pusa.
Lemon
Choose shiny, firm fruit which is heavy for its size and rinse in warm water to remove any insecticede. Use the rind finely grated or cut into thin strips when poaching fruit or making syrups. Use the juice to enhance the flavour of chicken, fish, custards, soups, drinks and marinades. Juice squeezed over raw vegetables and fruit prevents them rutning brown.

Pomeranč
Je o něco sladší, a také má jinou barvu i tvar. Citron je žlutý, někdy žlutozelený. Pomeranč naproti tomu je sladce oranžový, někdy spíš do červena, hlavně u odrůd červených pomerančů - samozřejmě uvnitř. Mají skvělou chuť a navíc jsou zdravé. Obsahují taktéž vitamín C, ale o něco méně než citron. Pomeranče se taktéž používají ve formě šťávy, kůry, plátků a navíc i celých dílků. Narozdíl od citronů jsou totiž poživatelné sami o sobě, a to i bez křivení pusy. Výborný je i pomerančový džus.
Orange
Breatly valued for its high vitamin C content, this fruit has travelled the world protecting sailors from scurvy. To this day and probably is perpetuity, much enjoyed as a juice at breadfast time; the frit is enjoyed as is, in salads, with meats and in desserts such as soufflés, and to make marmelade. There are three main varieties: navel, Seville and Valencia.
Mandarinka
Je v podstatě podobná jako pomeranč. Barvou, chutí i vlastnostmi. Liší se nepatrně jinou chutí a vůní, a je sploštělejší, lépe se loupe i se lépe oddělují dílky. Dalo by se říct, že je o malinko sladší, ale v podstatě je výsledný dojem stejný. Používají se stejně jako pomeranče do salátů, dortů, marmelád, koktejlů i do zdravých snídaní.
Tangerine
Related to the orange, its flavour is more delicate. Chose fruit which feels geavy for its size, with unblemished, tight-fitting, glossy skin. Eat by itself in segments, use in fruit salad, tarts, pies and cakes or for making marmalade. Dried tangerine peel is used in Chinese cookery.
Limetka
Je to citrus chuťově podobný citronu, ačkoli má trochu jiné aroma a trošku jinou i tu chuť, ale přesto se nejvíc blíží tomu citronu. Je zelená, a má nádhernou vůni. Používá se do koktejlů, koláčů, polev a podobných věcí.
Lime
Choose firm, shiny, fruit which is heavy for its size. Unlike lemons, a green skin indicates ripeness. May be used as you would a lemon, and in many Asian dishes, particularly in preparation of Thai food. Also popular in Mexican and Tahitian cuisines. Juice may be frozen. Varieties: Tahitian, West Indian.
Pomelo
Je to v podstatě takový velký grep. Má podobné vlastnosti - musí se oloupat i ty měsíčky, jinak je hořký, a oloupané chutnají výborně. Je ale větší, a také má tlustší slupku. Může být žlutá, ale také oranžovo-růžová. Použití je především do salátů nebo marmelád.
Pomelo
This large, grapefruit look-alike should be heavy for its size, with glossy, unblemished skin. Store at room temperature. Eat by itself, with breakfast cereal, in fruit salad or savoury salads.
Grapefruit
Je všeobecně rozšířeným omylem (i když teď už snad ne), že grep je hořký. Ale faktem je, že hořké jsou jen slupky (ty od dílků), ale když se oloupou, je to výborné ovoce se spoustou vitamínů, vhodné zejména do ovocných salátů. Někdo ho má rád právě proto, že je hořký, a neloupe ho. Je z něj výborný džus.
Grapefruit
Varieties have yellow, pink or red flesh. Good for breakfast, halved and eaten as is or with a little sugar, in cocktails, salads, marmalade or simply juiced. Yellow-fleshed grapefruit may range from tart to sweet, pink flesh tends to be sweeter. Choose heavy, unblemished fruit, without soft spots.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké číslo Mistra v potravinách se vám zatím líbilo nejvíc?

Těstoviny
Citrusy
Sýry
Bylinky
Ořechy
Tropické ovoce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama