Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Indie

15. října 2007 v 10:52 |  Země světa
INDIE
Fakta:
Rozloha - 3 287 600km2
Počet obyvatel - 896 567 000
Hlavní město - Dillí (9 460 000)
Další města - Bombaj (12 596 000)
Nejvyšší bod - Kančenčanga (8598m)
Hlavní náboženství - hinduismus
Úřední jazyk - angličtina a hindština
Měna - indická rupie
Hlavní vývozní položky - drahé kameny, šperky, oděvy, bavlna, textil, čaj, strojírenské zboží
Státní zřízení - republika, pluralitní systém
Sousední státy - Pákistán, Čína, Nepál, Bhútán, Bangladéš, Barma

Obecně
Indie je sedmá největší země na světě v rozloze, a druhá největší země na světě v počtu obyvatel.
Najdeme tu horské masívy, které jsou neustále pokryty ledem a sněhem, rozlehlé roviny se širokými řekami, vyprahlé pouště, tropické pralesy i nádherné pláže lemované palmami. Můžete cestovat letadlem - v takovém případě trvá cesta kamkoli po celé zemi několik hodin, nebo vlakem či autobusy, které bývají přeplněné, a ve kterých můžete strávit cestováním i celé dny. Ze všech obyvatel, kteří v Indii žijí obývá asi třičtvrtě z nich venkovské oblasti, kde se živí zemědělstvím. Na polích najdeme především rýži a pšenici, případně hospodářská zvířata, která spásají trávu. V posledních letech se ale hodně obyvatel stěhuje do měst, kde se snaží najít způsob obživy. Ve městech se také rychle rozvíjí věda, technika i průmysl.

Zeměpis a hospodářství
Indický subkontinent. Tohle není jen Indie, ale Indie dohromady s Bangladéšem a Pákistánem.
Indie vypadá jako trojúhelník směřující špicí do Indického oceánu. Na jeho severní straně se rozprostírají vrcholky himalájí, pod jejichž jižními stranami vrcholků leží rozlehlá jezera v oblasti Džammú a Kašmír. Úpatí Himaláje jsou pokryty lesy, ve kterých žijí leopardi a tygři. Na jih od Himaláje se rozprostírá Indoganžská nížina. Většina obyvatel, co žijí na venkovech se soustřeďuje kolem životodárné řeky Gangy, do které teče roztálý sníh z okrajů Himalájí. Na západní straně země leží rozsáhlé pustiny pouště Thár. Na jihu najdeme další významnou oblast země, a to náhorní plošinu Dákkhin, která se rozprostírá po celé střední a jižní Indii. Na této náhorní plošině je dostatek zemědělské půdy, pastvin i ložisek nerostného bohatství. Okolo této plošiny se z obou stran rozprostírají hory a kopce Západního a Východního Ghátu. Úpatí pokrývají tropické pralesy. Západní část země každoročně zachycuje letní větry, které přinášejí monzunové deště do celé Indie. Na stráních Darjeelingu se pěstuje čajovník. Najdeme tu také přírodní rezervaci Períjar, ve které žijí sloni, antilopy, opice, tygři, divoká prasata i jeleni sambary.
Přestože má Indie velké přírodní bohatství, které zpracovává na potraviny, nikdy není dost pro každého, a to hlavně z toho důvodu, že je zde čím dál více lidí. Mnoho Indů žije i nadále ve velmi chudých podmínkách, a přírodní katastrofy jako kruté sucho, nelítostné povodně či velká zemětřesení tomu moc nepomáhají. V roce 1947, kdy získala Indie nezávislost se podniklo mnoho věcí na podporu zmodernizování zemědělství, což se celkem povedlo, protože dnes zemědělství obstarává asi třetinu příjmů celé země. Byly zde například postaveny zavlažovací systémy, byly zavedeny experimenty s různými novými druhy hnojiv či semen. Zatím jsou tam všude ale jen malá hospodářství, která dokážou uživit rodinu, ale ne více, a proto se nepoužívají velké stroje, které by práci velmi ulehčily. Navíc se území jednotlivých rodin neustále zmenšují. Může za to hindský zákon, ve kterém stojí, že po smrti rodičů jsou pozemky rozděleny rovným dílem všem dětem. Představete si tedy rodinu, kde je osm dětí, a každé dostane stejnou část. Každé z těch dětí má zase osm dětí, a každé dostane osminu z původní osminy. Tímto způsobem se neustále všichni připravují o majetek ve formě zemědělské půdy, která je dnes mimořádně ceněná, protože ne všude se dá něco pěstovat. Většina Indů samozřejmě chce změnu tohoto zákona, aby se daly pozemky produktivněji využívat.
Najdeme tu i průmysl, ve kterém se vyrábějí především těžké stroje, elektrické zboží, bavlněné věci či hedvábí, což patří mezi tradiční výrobky. Stále více Indů navíc pracuje v cestovním ruchu, bankovnictví a spojích.

Lidé a historie
V Indii žije velké množství různých etnických skupin a hovoří se v ní asi tisícem jazyků a nářečí.
Obyvatelé také vyznávají mnoho různých náboženství, přestože čtyři pětiny jsou hinduisté. Podle tohoto náboženství se každý člověk narodí do tzv. kasty. Každá kasta má svá vlaství pravidla na jídlo, oblékání i druh práce. Ty se pak musí důsledně uctívat.
Rodinná pouta jsou zde velmi důležitá, a na sňatek se pohlíží spíše jako na svazek dvou rodin než na svazek dvou lidí. Jsou zde běžné domluvené sňatky.
Pořád ještě najdeme vesnice, kde lidé ctí tradice a svítí si olejovými lampičkami a nosí si vodu ze studně, ale v moderní době se do stále více vesnic zavádí voda a elektřina.
Někteří lidé nosí obleky podle módy západu, který má velký vliv, někteří dávají přednost tradičním oděvům. Společenský život se soustřeďuje na náměstí, kam si mnozí chodí vyměňovat názory a novinky za zvuků populární hudby, která zde hraje, volání pouličních prodavačů a klaksonů aut.
V údolí řeky Gangy se rozvinula jedna z nejstarších nejvýznamnějších starověkých civilizací. Kolem roku 2500 př. n. l. zde drávidské skupiny vytvořily pokročilé hospodářství a systém správy. Árijci vtrhli do severní Indie někdy kolem r. 1500 př. n. l. a zatlačili původní obyvatele na jih. Od těchto dvou etnických skupin pochází většina Indů.
Proběhlo zde několik vzestupů i pádů různých velkých říší, které byly založeny na náboženství. V 17. století byl postaven Tádž Mahal v Ágře. V 19. století ovládala britská Východoindická společnost rozsáhlá území a v roce 1858 se Indie stala součástí britské říše. Od 20. do 30. let tohoto století sílilo volání po nezávislosti. Tuto kampaň organizoval Móhandás Karamčand (Mahátma) Gándhí. Když se v roce 1947 stala Indie nezávislým státem, muslimové obývající severovýchodní a severozápadní oblasti vytvořili nový stát, Pákistán. Od té doby Indie sice zažívá náboženské i jazykové spory, ale zůstává největším demokratickým státem na světě.

Zajímavost
Lepkavé cukroví s názvem Džalébí se prodává na ulici i v restauracích. Jde o dva proužky třeného těsta, které se usmaží v oleji a poté potřou šafránovým sirupem. Dají se jíst horké i studené.

Mapy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdeňula a Peťula Zdeňula a Peťula | Web | 15. října 2007 v 10:52 | Reagovat

Jestli máš zájem tak se přihlaš do SONB - tady - http://zdenula-petula.blog.cz/0709/soutez-o-nej-blogis-hlaste-se

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama