Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Brazílie

24. listopadu 2007 v 14:09 |  Země světa
BRAZÍLIE
Fakta
Rozloha
- 8 512 000km2
Počet obyvatel - 151 534 000
Hlavní město - Brasilia (1 597 000)
Další města - Sao Paulo (15 200 000), Rio de Janeiro (9 601 000)
Nejvyšší bod - Neblina (3014 m)
Hlavní náboženství - křesťanství
Úřední jazyk - portugalština
Měna - cruzado
Hlavní vývozní položky - železná ruda, káva, ovoce, dřevo, cukr, dopravní prostředky, hovězí maso
Státní zřízení - federální republika s mnoha politickými stranami
Sousední státy - Uruguay, Argentina, Paraguay, Bolívie, Peru, Kolumbie, Venezuela, Guyana, Surinam, Fancouzská Guyana, Atlantický oceán

Obecně
Brazílie je největším státem Jižní Ameriky, který pokrývá téměř její polovinu.
Asi každý slyšel o karnevalu v Rio de Janeiru, které je druhým největším městem celé země. Právě toto město, známé svou krásou, je ale město, kde se dá zpozorovat hluboká propast mezi chudinskými čtvrtěmi a honosnými mrakodrapy s luxusními nočními kluby.
V Brazílii je také nádherná příroda. Napříč severními oblastmi země se prodírá řeka Amazonka, obklopená na většině břehu deštnými pralesy, ve kterých se to přímo hemží životem.
Díky mnoha řekám disponuje Brazílie výbornou úrodnou půdou, kde se pěstuje kakao, káva, kakao a cukrová třtina.

Zeměpis a hospodářství
Bohužel ani vysoce úrodná půda, ani neskutečné nerostné bohatství zde ukryté Brazílii neochránilo od obrovských hospodářských problémů.

Právě nízké úrovni chudinských čtvrtí můžeme poděkovat za stále se zmenšující rozlohu amazonského deštného pralesa, který kácí a obývají lidé, kteří se z těchto chudinských čtvrtí stěhují za zemědělskými oblastmi více do vnitrozemí. To ovšem vzbuzuje velký negativní ohlas ekologů po celém světě, díky čemuž se zřejmě nejednomu z nás dostal do rukou leták na ochranu amazonských pralesů, který vybízel k tomu, aby lidé začali proti tomuto brojit. Dnes nám ovšem nezbývá nic jiného, než se buď smířit se snižujícím se přírodním bohatstvím, které tento prales nabízí, nebo nechat umírat lidi, kteří jinak nejsou schopni se uživit.
Řeka Amazonka s více než 200 přítoky je obklopená Amazonskou nížinou, která zaujímá přes třetinu celé země. V tomto obrovském povodí je obsažena téměř pětina říční vody celého světa.
Poblíž severovýchodního cípu Brazílie deštné pralesy ustupují pouštím a trnitým křovinatým porostům. Většina pobřeží Atlantiku má ale dostatek srážek, a tím i bujnou vegetaci.
Polovina obyvatelstva obývá města na úrodném pásu mezi Salvadorem a Porto Alegrem, kde se hojně pěstuje káva. Dobytek se chová na pastvinách na jihu, hraničících s Uruguayí.
Panuje zde převážně teplé počasí, jelikož Brazílii protíná i rovník.
V deštných amazonských pralesech je i v zimě kolem 27 oC.
Přestože je Brazílie hlavní průmyslovou zemí Jižní Ameriky s širokým spektrem průmyslových odvětví, je průmysl soustředěn pouze do velkých měst, jako je třeba Sao Paulo. Důležitým průmyslových odvětvím, které zde je, je výroba automobilů. Brazílie je největším světovým producentem cukrové třtiny a kávy. Je také jedním z největších vývozců zemědělských výrobků. Má obrovské zásoby železné rudy, dále zde najdeme vše od cínu po zlato, ropu, diamantů... Přesto všechno, jak již bylo řečeno zůstává poměrně chudou zemí, a to hlavně proto, že nedokáže uživit svoje obyvatelstvo, které je k jejím možnostem neúměrně rozrostlé. Aby mohla alespoň částečně existovat, byla nucena si od mnoha jiných zemí vypůjčit spousty peněz i na jídlo, které teď ale není schopná splácet.

Lidé a historie
Více než polovina obyvatel zde je mladší 25 let, jelikož se počet obyvatel neuvěřitelně rychle zvyšuje. V roce 1991 zde žilo čtyřikrát více obyvatel než v roce 1940! Brazilská kultura tak směřuje spíše k mladické nevázanosti. Mnozí lidé jsou potomky hned několika etnických skupin. Tento různorodý národ odrážejí i oblíbené pokrmy, jež jsou směsicí evropské, africké i asijské kuchyně.
Prvními obyvateli zde byli indiáni, třeba Aravakové. Roku 1500 se zde vylodil portugalský admirál Pedro Alvares Cabral, který toto území prohlásil za majetek své vlasti. Tato nadvláda trvala poměrně dlouho, dokonce několik staletí. Dnes zde žije největší portugalsky mluvící národ na světě.
Během staletí byly do Brazílie dopraveny celkem asi čtyři miliony afrických otroků. Roku 1808 vstoupil na území Portugalska Napoleon Bonaparte, a portugalský král uprchl do Brazílie. Když se roku 1821 vrátil zpět do své vlasti, zanechal Brazílii v rukách svého syna Pedra. Následujícího roku prohlásil Pedro Brazílii nezávislých státem, a bylo zrušeno i otroctví. Brazilská republika, založená v roce 1889, výborně vzkvétala. Období prosperity skončilo 1929, kdy došlo k celosvětové hospodářské krizi. V roce 1985 byl vydán zákon, který znamenal, že prezidenti budou voleni lidem. Hospodářské problémy ale neustaly, a dodnes znamenají pro brazilskou vládu velkou výzvu.

Zajímavost
Káva se pěstuje a třídí na velkých plantážích zvaných fazendas, jež se nacházejí hlavně v jižní části země. V Brazílii se ročně vyprodukuje přes dva miliony tun kávy, která se vyváží, a je oblíbená v celém světě.

Mapy
Fotky
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama