Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Sochy moai

22. května 2008 v 7:20 |  Památky
Uprostřed jižního Pacifiku, vzdálen víc než 3700 km od chilské pevniny (náleží Chile), leží patně nejosamělejší ostrov světa. Nejbližší větší ostrůvek, Tahiti, je vzdálen několik tisíc kilometrů. A přece dorazily k Velikonočnímu ostrovu někdy kolem 4. století čluny. Návštěvníky byli, jak vědci předpokládají, Polynésané z Markézských ostrovů. Museli to být vynikající mořeplavci, vždyť překonali na svých jednoduchých člunech vzdálenost, která odpovídá trase Los Angeles - New York.
Jméno Velikonoční ostrov (Easter island) připomíná den jeho objedeví Nizozemci v roce 1722.
Nikdo neví, proč sem Polynésané přišli a proč zůstali na tomto odlehlém ostrově, který měří asi 180 km2. Možná že zde zůstali kvůli mírnému podnebí, možná že se chtěli usadit daleko od své domoviny z jiných důvodů. V každém případě založili to, co nazýváme kulturou Velikonočního ostrova.
Obrázek “http://www.traveljournals.net/maps/110/1101303-easter-island-chile-map.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Nejnápadnějším pozůstatkem této kultury jsou kamenné figury s dlouhýma ušima, nazývané moai. Tyto obrovské busty z vyvřelého tufu se nalézají všude na ostrově, mnohé z nich stojí na zděných soklech, jiné čnějí strmě vzhůru, jakoby vyrostlé přímo ze země. Četné z těchto figur se kdysi skácely nebo byly povaleny a leží jako stržené pomníky v krajině beze stromů. Na Velikonočním ostrově je celkem asi 800 těchto moai. Nejmenší jsou velké 1 metr a váží 2 tuny. Obří mezi nimi dosahují výšky desetipatrového domu a váí tolik jako tři moderní lokomotivy.
Moia byly zhotoveny u jedné z ostrovních sopek jménem Rano Raraku. Pro ostrovany to musela být namáhavá práce, vysekat jen pomocí čedičových majzlíků z poměrně měkkého tufu sopky tyto velké figury.

Existuje několik teorií, jak potom byly hotové moai dopraveny na svá konečná stanoviště. Mnohé z těchto skulptur, váících celé tuny, byly vztyčeny ve vzdálenosti až 20 km od místa svého vzniku u Rano Raraku. Údaje o významu a historii těch soch by možná mohly poskytnout dřevěné destičky s nápisy (tzv. rongo-rongo), které byly na Velikonočním ostrově nalezeny. Vědcům se však dosud nepodařilo rozluštit písmo, skládající se z 600 jednotlivých znaků.
Přesto existují ústní zprávy o dějinách kultury velikonočního ostrova. Podle nich se zmocnil vlády nad ostrovem v 16. století král Hotu Matua, který připlul z neznámého ostrova. O několik desetiletí později napadli ostrov vetřelci nazývaní Dlouhouší, podrobili si jeho obyvatele a donutili je vyrobit sochy moai. Ale otroctví obybatel trvalo jen krátce. Pak byli Dlouhouší zahnáni - jak vypráví pověst - a pozůstatky jejich moci, kamenné sochy, byly povaleny.
Sochy moai, nalézající se na Velikonočním ostrově, působí někdy jako přísní strážci této krajiny. To hlavně díky svému vzhledu, díky rozesetí po celé krajině a díky tajemné minulosti.

http://www.successwithauctions.com/images/moai.jpg

http://www.7wonders.info/moai.gif

http://telstar.ote.cmu.edu/environ/m3/s5/graphics/embedded/moai.jpg

http://www.photographydestinations.com/chile/moai.jpg

Obrázek “http://www.coop.cz/magazin/1_2003/img/mapa_velikonocni_ostrov.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nymfadora Nymfadora | Web | 24. května 2008 v 10:05 | Reagovat

fakt moc hezkej blogís!!! hned bych jela na tenhle Velikonoční ostrov:-)

2 Norton22Lorena Norton22Lorena | E-mail | Web | 2. dubna 2012 v 23:08 | Reagovat

That is cool that people are able to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> and this opens new opportunities.

3 simulka14 simulka14 | 30. května 2012 v 20:25 | Reagovat

moc díky a moc si mi pomohla :)
jestli chces tak se koukni na muj blog:
simulka14.blog.cz
papa

4 Terinka Terinka | E-mail | 9. února 2013 v 18:49 | Reagovat

Jen kdyby tam nebyly ty chyby ,ale je to suuuuuuuuuuuuuuuuuper!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama