Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Alhambra

5. září 2008 v 22:09 |  Památky
Alhambra je palác, který vznikl ve 14. století jako sídlo mauretánských panovníků. Nachází se v Andalusii, tedy v jižním Španělsku, na hoře Sabika nad Granadou.
2. ledna 1482, deset let předtím, než Kryštof Kolumbus objevil nový světadíl - Ameriku, skončila ve Španělsku téměř 800 let trvající epocha islámského panství. byla dovršena slavná reconquista, opětné dobytí Pyrenejského poloostrova z rukou Arabů. V Granadě kapituloval poslední muslimský vládce na španělské půdě, Muhammad XI., před katolickým manželským párem Ferdinandem Aragonským a Isabelou Kastilskou. Alhambra ve věnci rudých zdí (al Hamra znamená arabsky rudá) se stala křesťanským palácem.
Maurští králové si tu zřídili ve 14. století rezidenci: uprostřed nepřístupné pevnosti na úpatí zasněžených vrcholků Sierry Nevady působí, jako by patřila do pohádky Tisíce a jedné noci. Jako pod slupokou cibule se za křivolakými zdmi skrývají audienční sály, nádvoří, mešity, lázně a obytné domy. Palácový komplex zaujímá plochu 3,5 km2.


Protáhlý Myrtový dvůr obklopuje pravoúhlou vodní nádrž, na delších stranách vroubenou živým plotem z myrtových keřů. Na kratších stranách dvora je sloupořadí. Sloupy zdobí štukové ornamenty nejrůznějších vzorů, cože je zvláštní znak, opakující se ve výzdobě vnitřních prostor Alhambry v nejrůznějších podobách.
Na severní straně se nachází největší síň paláce, 18 m vysoký Audienční sál (Sál vyslanců). Pozvolna stoupající klenba je pokryta obložením - 8000 dřevěnými destičkami, které střídavě obměňují v mnoha variantách ozdobný motiv malé hvězdičky a velké hvězdy. Do sálu zdobeného štukovými ornamenty převážně v zlaté, modré a rudé barvě přichází ze tří stran třemi hlubokými do zdí zapuštěnými výklenky se světlíky sluneční světlo.
Lví dvůr (1377) vděčí za své jméno kašně, stojící uprostřed tohoto protáhlého obdélníkového dvora obklopeného arkádami: dvanáct lvů z černého mramoru nese alabastrovou nádržku fontány, z níž teče voda malými kanálky do všech čtyř světových stran.
Na východní straně dvora začíná Síň králů. Zde, jako všude v Alhambře, je patrno stavitelovo přání vzdor geomentrickému půdorysu nechat zapomenout na hmotnost budov a vytvosřit dojem lehké, téměř beztížné architektury.
Po smrti Karla V. (1558), který si jižně od Myrtového dvora postavil nový palác, Alhambra stále víc upadala, a to až do r. 1833, kdy začaly renovační práce trvající celých 15 let, během nichž bylo obnoveno leccos z toho, co činilo z někdejšího sídla maurských vládců mistrovské dílo vlámské architektury.
Tato úchvatná španělská památka se nachází na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama