Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Saúdská Arábie

7. září 2008 v 16:20 |  Země světa
SAÚDSKÁ ARÁBIE


Fakta:
Rozloha
- 2 149 700 km2
Počet obyvatel - 16 472 000
Hlavní město - Rijád (1 500 000)
Další města - Džidda (1 400 000), Mekka (618 000))
Nejvyšší bod - Saudá (3207 m)
Hlavní náboženství - islám
Úřední jazyk - arabština
Měna - rijál
Hlavní vývozní položky - ropa a ropné produkty, pšenice, datle
Státní zřízení - monarchie
Sousední státy - Jemen, Omán, Spojené arabské emiráty, Katar, Irák, Jordánsko, Izrael, Bahrajn, Egypt

Obecně
Saúdská Arábie se rozkládá většinou na neúrodných pouštích Arabského poloostrova. Nejsou tu žádné stálé řeky či jezera, jen vádí (t.j. údolí, ve kterých se za deště hromadí voda, jež se ale vsákne nebo vyschne na slunci). Toto pouštní království je nesmírně bohaté díky největším zásobám ropy na světě. je to jeden z největších výrobců ropy.

Zeměpis a hospodářství
Ve středu Saúdské Arábie se rozprostírá Arabská tabule. Zde, v nesnesitelném horku a sluneční výhni, putují nomádi ve snaze nalézt trávu pro stáda koz, ovcí a velbloudů. Na jihu se rozkládá rozlehlá poušť Rub al-Chálí (Prázdná čtvrť). nejsou tu žádné orientační body, kterými se mohou řídit poutníci, neboť větrné smrště mění tvary písečných dun. Na severu leží další sklanaté písečné a štěrkové pouště. Na západě se až k Rudému moři táhne nízké, skalnaté pohoří, jehož svahy jsou nejúrodnější oblastí Saúdské Arábie. Rolníci pěstují na malých terasovitých políčkách pšenici, melouny a datle. Kolem domů postavených z kamene a nepálených cihel chovají drůbež. Stdiskem ropného průmyslu jsou východní nížiny u Perského zálivu. Zde rychle vyrostla moderní města, jako např. Zahrán. Po silnicích mezi auty pobíhají velbloudi a pod věžáky se krčí chatrče z bláta. Saúdové rozvíjejí nová průmyslová odvětví a rozšiřují zemědělskou výrobu, aby hospodářství mělo snadný základ, až dojdou zásoby ropy.

Lidé a historie
Saúdská Arábie je kolébkou islámu, náboženství založeného Muhammadem na počátku 7. století n. l. Podle islámského práva je král zároveň imámem (náboženským vůdcem) a předsedou vlády. Královská rodina, která čítá kolem pěti tisíc princů, je nejdůležijětší politickou skupinou. Přísná forma islámu, která je vyznávána v Saúdské Arábii, má velký vliv na každodenní život. Například ženy mají mimo domov jen málo svobody. Značná část obyvatelstva jsou potomci obchodníků, kteří se usadili na Arabském poloostrově před více než dvěma tisíci let. Žije zde také velký počet beduínů. Někteří z nich vedou tradiční kočovný život, který se během staletí změnil jen málo. Na počátku 19. století n. l. rodina Saúdů, která do té doby ovládala malou oblast v okolí Rijádu, dobyla území, která zahrnovala většinu dnešní Saúdské Arábie. Občanská válka a opozice proti Turkům, kteří ovládali velkou část Arabského poloostrova od 16. století, začaly podlamovat turecké panství. Na počátku 20. století moc Turků slábla a saúdské síly, vedené Ibn Saúdem, znovu dobyly ztraená území. V r. 1932 se Saúdská Arábie stala královstvím, v jehož čele stanul Ibn Saúd jako první král. Od 40. let 20. století přinesly bohaté zisky do země bohatství a učinily ji vedoucí silou na Blízkém východě. Životní úroveň rychle rostla, budovaly se moderní zdravotní střediska, školy, obytné čtvrti a silnice. Až do objevení ropy sídlila většina obyvatel Saúdské Arábie ve venkovských oblastech, avšak dnes tři čtvrtiny populace žijí ve městech. Do Saúdské Arábie přišlo hledat práci mnoho cizinců.

Zajímavost
Koně se blíží do cíle na závodišti v Rijádu. Dostihy jsou v Saúdské Arábii velmi populárním sportem. Arabští koně jsou předkové součastných závodních plnokrevníků, kteří jsou předkové současných závodních plnokrevníků. Je to nejstarší čistokrevné plemeno na světě. Jeho krása, rychlost a vytvalost jsou slavné již po mnoho staletí.

Mapy

Fotky
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 já :) já :) | 11. prosince 2010 v 10:00 | Reagovat

:) super děkuju moc jinak zkus zapracovat ještě na designu ale ty infa mi moc pomohly ;)

2 Já | 13. dubna 2011 v 7:09 | Reagovat

Ahoj,
dnes ráno jsem si vzpoměla že mám dělat referát na Saúdskou Arábii, tak jsem šla na internet a hledala. Nikde jsem ale nemohla najít plodiny, které pěstují, až tady, díky, moc mi to pomohlo.

3 daniel daniel | E-mail | 2. února 2012 v 23:42 | Reagovat

přiznávám,ze o s.a. vím nic a proto jsem rád ,že jsou tyhle stránky a zato dík.Daniel.

4 kájule kájule | 9. dubna 2012 v 13:31 | Reagovat

potřebovala bych nejdelší řeku a nemůžu to tu najít pomozte

5 Sim. Sim. | 15. dubna 2012 v 21:44 | Reagovat

žádné stálé vodní toky tam nejsou :) pouze tzv. vádí což jsou vyschlá koryta řek, jimiž voda protéká jen po deštích :D

6 violet13 violet13 | 14. května 2013 v 16:04 | Reagovat

Super blog, je vážně užitečnej, vzhled máš fajn, nechci tě otravovat, ale ráda bych si s tebou blog spřátelila, kdybys nebyla proti napiš : http://violet13.blog.cz/

7 Pepan Pepan | E-mail | 7. ledna 2015 v 16:29 | Reagovat

Děkuji, ale uvítal bych, pokud to je možné, více informací o královské rodině a struktuře královských úřadů

8 Baníkovec Baníkovec | 3. května 2015 v 15:54 | Reagovat

Fanděte Baníku Ostrava Baník Píčo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama