Proč se neučit zábavným způsobem, když je tolik možností?

Mořské želvy

28. října 2008 v 18:59 |  Zvířata
Většina suchozemských želv se, stejně jako jejich suchozemské příbuzné, po zemi pohybuje pomalu. Nohy nepodpírají tělo příliš pevně, takže většina váhy spočívá na zemi. Želvy jsou všude doma, protože svůj domov si nosí na zádech. Většina želv se dokáže v ohrožení zatáhnout do krunýře, kde jsou v bezpečí. Vodní želvy žijí jak ve slaných, tak ve sladkých vodách, na zemi v blízkosti bažin, močálů, a v lesích. Všechny želvy patří mezi plazy a jejich předkové jsou starší než dinosauři. Některé menší druhy želv se chovají jako mazlíčci. Kostra želv se vyvinula v rohovitý ochranný krunýř, jehož horní část podpírají žebra a páteř. Největší želva na světě je kožatka velká, která dorůstá až 600 kg. Ploutve mají rozpětí až 2,5 metru.


Samice želv většinou kladou vejce a zahrabávají je do jam v písku nebo půdě. Když se z vajíčka začnou líhnout malé želvičky, vyhrabou se na povrch. Samice karety obrovské, mořské želvy, putuje stovky kilometrů, aby nakladla vejce na pobřeží, kde se narodila. Pomocí předních ploutví odhrabává písek, až vytvoří prohlubeň, do které se vejde. Pak si nad ni lehne, krunýřem na úrovni s pobřežím, a pod ocasem vyhrabe jámu hlubokou asi 40 cm. Do té naklade vajíčka a zakryje je pískem, pak se opět vrátí do moře. O dva až tři měsíce později se vylíhnou malé želvy, vyhrabou se na povrch a pospíchají do moře. Bohužel mnoho z nich nepřežije. Hotely a domy na plážíš bývají v noci osvětlené, což mladé želvy mate, protože cestu k moři hledají podle odrazů světla na vodní hladině, takže místo tam směřují k světlům na pobřeží. Dnes jsou mnohé želvy vzácné a patří mezi chráněné druhy. Mnohé se však loví pro maso, krunýř a vejce nebo se chytají a prodávají jako domácí mazlíčci.
Na dně moře jsou místa, kam se želvy chodí nechat očistit různými rybkami. Pravidelně se otáčejí a spokojeně sedí, ploutve zastrčené pod sebou, se zavřenýma očima, zatímco jim ryby, jako například bodloci, obírají a čistí krunýř. Želva, které se čištění líbí, může natáhnout hlavu nahoru, aby rybky věděly, že chce očistit i krk. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama